Waymo Robotaksi, Yanlış Şeride Girdikten Sonra Polis Tarafından Durduruldu

Amerika Birleşik Devletleri Phoenix'te yakın zamanda yaşanan bir olay, otonom araçların güvenliği konusunda endişeleri artırdı. Geçtiğimiz günlerde bir Waymo sürücüsüz aracı, kırmızı ışıkta geçtikten ve karşı şeride girdikten sonra bir polis memuru tarafından durduruldu.

Aracın o anda boş olduğu ve sistemsel anlamda "paniklediği" iddia ediliyor; araç yanlış şeritte yaklaşık yarım dakika kaldıktan sonra bir park alanında durdu. Waymo'ya göre, araç tutarsız inşaat tabelalarıyla karşılaştı ve geçici olarak boş olan karşı şeride saptı, doğru şeride geri dönemedi.

Olay, polisin vücut kamerası görüntülerine de yansıdı ve Waymo gibi otonom araç şirketlerinin karşı karşıya olduğu devam eden zorlukları tekrardan gün yüzüne çıkardı. Bu yıl, Waymo yaşadığı kazaların ardından yazılımını iki kez güncelledi ve federal yetkililer yazılımının güvenliğini incelemeye aldı. Ayrıca bu olay, teknolojinin beklenmedik durumlarla başa çıkma yeteneğinde sürekli iyileştirme gerekliliğine dikkat çekiyor ve otonom araçların büyük vaatler taşıdığı halde henüz mükemmelleşmediğini ve kamu güvenliğini sağlamak için halen önemli ölçüde geliştirme ve testlere ihtiyaç duyduğunu hatırlatıyor.

16 görüntüleme

07 Tem 2024