Aptos'dan ZK-Proofs Kullanarak Anahtarsız Cüzdanlar

Aptos, bir blockchain platformu olarak, yakın zamanda kullanıcı kimliklerini doğrulamak için sıfır bilgi (ZK) kanıtları kullanan, web barındırma tabanlı anahtarsız bir cüzdan uygulaması olan Aptos Connect'i piyasaya sürdü.

Bu yenilikçi cüzdan, kullanıcıların donanım güvenlik modüllerine, geçiş anahtarlarına veya çok taraflı hesaplama ağına ihtiyaç duymadan Google girişlerini kullanarak merkezi olmayan uygulamalara bağlanmalarını sağlıyor. Aptos Connect, kullanıcıların Google girişleriyle Aptos blockchain hesaplarını sadece bir tıklama ile oluşturup yönetmelerini sağlayarak Web3 katılımını basitleştiriyor ve geliştiricilerin uygulamaları içinde sorunsuz bir deneyim sunuyor. Yeni cüzdan, sosyal girişleri blockchain hesaplarına bağlamak için OpenID Connect (OIDC) standardını ve ZK kanıtlarını kullanıyor. Bu, kullanıcıların sadece "Google ile Devam Et" düğmesine basarak bir Google Hesabı seçip cüzdanlarına giriş yapabilecekleri anlamına geliyor ve yakında Apple ID entegrasyonunun da sunulması bekleniyor. ZK kanıtlarının kullanılması, kullanıcı gizliliğini koruyarak blockchain verilerinin belirli bir Aptos hesabıyla ilişkili Google ID'sini ortaya çıkarmamasını sağlıyor. Aptos Connect tamamen kullanıcının Google hesabının güvenliğine dayanıyor, bu da demek oluyor ki eğer bir kullanıcının Google hesabı hacklenirse kripto paralarını kaybedebilirler.

Bu riske rağmen, cüzdanın yeni kullanıcıların blockchain dünyasına girmesini kolaylaştırması bekleniyor, çünkü bu uygulama tanıdık Web2 giriş akışlarını kullanan bir yapı üzerine kurulmuş. Bu gelişme, Web3 endüstrisinde daha kullanıcı dostu cüzdanlar yaratma eğiliminin bir parçası ve Coinbase ve Eco gibi diğer şirketlerin de benzer ürünler piyasaya sürdüğü bir döneme denk geldi.

22 görüntüleme

06 Tem 2024