Mt. Gox Alacaklıları 8.2 Milyar Dolarlık Bitcoin Satabilir

Kapanmış kripto para borsası Mt. Gox, alacaklılarına Bitcoin ve Bitcoin Cash ile borçlarını ödemeye başladı ve bu gelişme piyasada önemli bir etki yaratabilir.

Finans analisti Jacob King'e göre, yaklaşık 127.000 kişiden oluşan Mt. Gox'un eski alacaklılarının neredeyse tamamının Bitcoin'lerini satması bekleniyor. Bu, piyasaya 8.2 milyar dolarlık bir satış baskısı ekleyebilir. Bu tahmin, Bitcoin'in son 10 yılda değerini %8.500'den fazla artırmış olmasına dayanıyor, bu da alacaklıların bazı kârlarını garanti altına almak isteyeceklerini düşündürüyor. Analist, alacaklıların %99'una kadarının Bitcoin'lerini satacağını ve bunun da fiyatı tekrar ayı piyasası bölgesine gönderebileceğini tahmin ediyor. Bu endişe verici, çünkü Bitcoin bir aydan fazla süredir ivme kazanmakta zorlanıyor ve 2024'ün ikinci çeyreğinde zaten neredeyse %18'lik bir kayıp yaşadı. Mt. Gox’un alacaklılarının satışları bu eğilimi daha da kötüleştirebilir ve fiyatların daha da düşmesine yol açabilir.

Olası satış baskısına rağmen, ödemeler sektör ve Mt. Gox'un kullanıcıları için olumlu bir gelişme, özellikle de fonlarını geri almak için 10 yıl boyunca bekleyenler için. Ödemeler Rehabilitasyon Planı'na uygun olarak belirli kripto borsaları aracılığıyla yapılıyor ve kalan alacaklılar belirli koşullar yerine getirildikten sonra ödemelerini alacak.

21 görüntüleme

06 Tem 2024