Bitcoin 53bin Dolara Kadar Geriledi

Bitcoin son zamanlarda önemli bir düşüş yaşadı ve 5 Temmuz'da 53 bin dolara kadar geriledi. Bu, 1 Temmuz'daki zirveden %10'dan fazla bir düşüş ve 14 Mart'ta kaydedilen 73.757 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesinden %27'lik bir düşüş anlamına geliyor. Ancak bu düşüşe rağmen, Çin'deki Bitcoin türevleri ve stablecoin'lere olan talep, yatırımcıların henüz pes etmeye hazır olmadığını gösteriyor ve 2024 boğa piyasasının devam edebileceğine işaret ediyor.

Türev piyasası metrikleri halen dayanıklılık gösteriyor; BTC vadeli işlem primleri nötr bölgede kalıyor ve opsiyon piyasaları alım ve satım opsiyonları arasında dengeli fiyatlandırma olduğunu belirtiyor. Bu, Bitcoin opsiyonları ile acil bir korunma talebi olmadığı anlamına geliyor. Ayrıca, Çin'de stablecoin talebi artmış durumda; USDC stablecoin primi kısa bir düşüşün ardından daha nötr bir %1.8 seviyesine geri döndü. Bu satın alma faaliyetindeki toparlanma, BTC fiyatının yakında 60.000 dolar destek seviyesini yeniden kazanma olasılığını artırıyor. Mevcut piyasa durumu, daha geniş makroekonomik eğilimlerden farklılık gösteriyor. S&P 500 endeksi yeni bir tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmış durumda ve altın, rekor seviyesine yakın kalıyor. Amerika Birleşik Devletleri 5 yıllık Hazine getirisi de beklenmedik bir hareketi fiyatlamadığını işaret ediyor.

Bu, kripto para piyasasındaki düşüşün, riskli varlıklar veya alternatif yatırımlar için genel bir eğilim ile ilgili olmadığını gösterirken son düşüşün Alman Hükümeti ve Mt. Gox gelişmelerine bağlı olduğunu kanıtlıyor.

22 görüntüleme

05 Tem 2024