Cloudflare, Yapay Zeka Botlarını da Engelleyebilecek

Bulut hizmet sağlayıcısı Cloudflare, yapay zeka modellerini eğitmek amacıyla web sitelerinden bilgi toplayan yapay zeka botlarıyla mücadele etmek için tasarlanmış yeni bir araç tanıttı.

Bu ücretsiz çözüm, yapay zeka tarayıcılarının 'robots.txt' dosyalarının belirlediği standart hariç tutma düzenlemelerini dikkate almadan bilgi toplama sorununu ele almayı amaçlıyor. Cloudflare'in aracı, yapay zeka bot ve tarayıcı trafiğini analiz ederek, tipik bir web tarayıcısı kullanıcı davranışlarını taklit ederek tespit edilmekten kaçınmaya çalışabilecek yapay zeka botların olup olmadığını değerlendiren otomatik bot tanımlama sistemi olarak öne çıkıyor. Şirket, web sitelerinin şüpheli bot ve tarayıcıları bildirebileceği bir mekanizma da uygulayarak, bu tür varlıkları kara listeye almayı hedefliyor.

Bu proaktif yaklaşım, web sitesi sahiplerini yapay zeka varlıkları tarafından yetkisiz veri çıkarımından korumayı amaçlıyor. Böyle bir araca olan ihtiyaç, yapay zeka modelleri için eğitim verisi ihtiyacını körükleyen büyüyen jeneratif yapay zeka endüstrisinden kaynaklanıyor. İçeriklerinin izinsiz veya tazminatsız olarak veri toplayanlar tarafından yapay zeka modelleri için kullanılmasından endişe eden birçok web sitesi, yapay zeka tarayıcılarını engellemeyi tercih etti.

Çalışmalar, dünya çapında en çok ziyaret edilen web sitelerinin önemli bir yüzdesinin OpenAI botuna erişimi kısıtladığını, yüzlerce önde gelen haber kaynağının da benzer önlemler aldığını gösteriyor. Cloudflare'in bu aracı, gizli yapay zeka botlarının doğru bir şekilde tespit edilmesi halinde, bu sorunun çözümüne yardımcı olabilir.

27 görüntüleme

04 Tem 2024