Ücretsiz Wi-Fi Erişim Noktalarına Dikkat

Bir Avustralyalı adam, yurt içi bir uçuş sırasında kullanıcı kimlik bilgilerini ve verilerini çalmak amacıyla sahte bir Wi-Fi erişim noktası kurmakla suçlandı.

42 yaşındaki zanlının, meşru ağları taklit eden sahte ücretsiz Wi-Fi erişim noktaları kurarak, yanlışlıkla bu ağlara bağlanan masum kurbanlardan kişisel veriler topladığı iddia ediliyor. Avustralya Federal Polisi (AFP), bir havayolunun yurt içi bir uçuş sırasında şüpheli bir Wi-Fi ağı bildirmesi üzerine Nisan 2024'te soruşturma başlattı. Zanlının bagajında 19 Nisan'da yapılan arama sonucu taşınabilir bir kablosuz erişim cihazı, bir dizüstü bilgisayar ve bir cep telefonu ele geçirildi ve 8 Mayıs'ta evinde yapılan aramanın ardından tutuklandı. Şüpheli, sahte meşru Wi-Fi ağlarını taklit ederek "kötü ikiz" olarak bilinen bir Wi-Fi saldırısını çeşitli yerlerde, yurt içi uçuşlar ve Perth, Melbourne ve Adelaide havalimanları da dahil olmak üzere gerçekleştirdi.

Ücretsiz, sahte ağa bağlanmaya çalışan kullanıcılar, bir captive portal web sayfası üzerinden e-posta adreslerini veya sosyal medya kimlik bilgilerini girmeleri isteniyordu. Toplanan e-posta ve şifre detayları, çevrimiçi iletişimler, saklanan fotoğraflar ve videolar veya banka bilgileri gibi daha fazla kişisel bilgiye erişmek için kullanılabiliyordu. Sanık, elektronik iletişimin izinsiz olarak bozulması, ciddi bir suç işleme niyetiyle verileri bulundurma veya kontrol etme, kısıtlı verilere izinsiz erişim veya veri değiştirme, kişisel finansal bilgilerin haksız yolla elde edilmesi veya işlenmesi ve kimlik bilgilerini bulundurma dahil olmak üzere birçok suçtan yargılanıyor. Suçlu bulunursa, azami 23 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. AFP, seyahat edenlere kamuya açık Wi-Fi ağlarını kullanırken dikkatli olmalarını tavsiye ediyor ve internete bağlanırken verileri şifrelemek ve güvence altına almak için güvenilir sanal özel ağlar (VPN'ler) kullanmalarını öneriyor.

22 görüntüleme

03 Tem 2024