Meta, Yapay Zekalı Metaverse Stratejisini Yeniden Şekillendiriyor

Facebook'un sahibi Meta, metaverse oyunlarına daha fazla üretken yapay zeka (AI) teknolojisini dahil etmeyi planlıyor, özellikle sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve karma gerçeklik (MR) için.

Bu hamle, şirketin kullanıcıları Horizon karma gerçeklik platformuna çekmekte ve operasyonel kayıplardan kurtulmakta yaşadığı zorluklar nedeniyle düşüşte olan metaverse stratejisini canlandırmayı hedefliyor. Yakın zamanda yayınlanan bir iş ilanı, Meta'nın yapay zeka destekli yenilikçi oyun türleri ile "yeni tüketici etkileşimleri" keşfetmeyi ve deneyimlemeyi amaçladığını gösteriyor ve bu sayede sürekli değişen deneyimler ve doğrusal olmayan yollar sunmayı planlıyor. Ana odak, Meta'nın metaverse oyunları, uygulamaları ve yaratım araçlarından oluşan Horizon üzerinde olacak, ancak bu çabaların Meta dışındaki platformlara, örneğin akıllı telefonlar ve bilgisayarlara, da genişletilme olasılığı bulunuyor. Bu entegrasyonun, üretkenliği artırarak ve çok daha büyük bir içerik hacmi yaratmayı mümkün kılarak sektörde önemli bir etki yaratması bekleniyor.

Meta daha önce, bireylerin sanal dünya bileşenlerini tanımlamalar yoluyla inşa etmelerine olanak tanıyan Builder Bot adlı bir prototip de dahil olmak üzere üretken yapay zeka metaverse deneyimlerine olan ilgisini ima etmişti. Meta'nın üretken yapay zekaya yaptığı yatırım oldukça büyük, bu teknolojiye milyarlarca yatırım yapmayı ve üretken yapay zeka ürünlerine odaklanacak yeni bir üst düzey ekip kurmayı planlıyor. Şirket, bu yatırımlardan dönüş almanın "yıllar" alacağını kabul ediyor, ancak benzeri görülmemiş deneyimler ve oyun geliştirmede artan verimlilik potansiyeli oldukça büyük.

19 görüntüleme

03 Tem 2024