Zeki Kişiler Daha Hızlı Düşünüyor

UCLA (University of California, Los Angeles) araştırmasına göre zeki kişilerde bilgi beyinde daha hızlı hareket ediyor. Araştırma sonucunda hızlı düşünmenin kalıtsallığa da dayandığı ancak zamanla beynin geliştirilebileceği gerçekleri de vurgulanıyor.

Journal of Neuroscience'da yer verilen araştırma 92 kişinin beyninin incelenmesi sonucuna dayanıyor. Deneklere standart IQ testleri uygulandıktan sonra "diffusion tensor imaging" veya " DTI" adı verilen yöntemle düşünce görüntüleri elde ediliyor. Bu resimler beynin düşünme hızını ortaya koyuyor.

Düşünce hızının haritası
zeki-kisiler-daha-hizli-dusunuyor_01-jpg

David Shattuck/Arthur Toga/Paul Thompson/UCLA

Kalıtsal aktarımın yanında University of California'dan Prof. Richard Haier'ın dikkat çektiği bir konu da beynin yaşam boyunca gelişime açık olması. Düşünce eyleminin bir ağırlık çalışması gibi algılanabileceğini belirten Haier yeni bir dil öğrenen, enstrüman çalan veya matematik problemi çözenlerin (kısacası düzenli bir zihinsel aktivite yapanların) belirli beyin yollarını güçlendirdiklerini sözlerine ekliyor.

Yeni çalışma beyni yavaşlatan Alzheimer rahatsızlığının etkilerini daha rahat ortaya koyabilecek. Ayrıca bu hastalık için geliştirilen ilaçların beyindeki etkisi gözlemlenebilecek.

http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=102169531

KategoriGezgin Bölümüne
KullanıcıEditör Ekibi tarafından
Eklenme Tarihi2009-03-22 02:19:22 tarihinde eklendi

Donanım
Cep Telefonu

İnternet

Oyun
Popüler

Gezgin

Linux
Microsoft

Mobil

Lady
Otomobil

Yazılım

Konsol
Basın Bülteni

Duyurular


Diğer Gelişmeler: