Windows 7 Getirileri, Yenilikleri

Windows XP'nin 2001 yılındaki çıkışından bu yana 8 yıl geride kaldı. İlk başlarda NT çekirdekli işletim sistemi sunucu tabanlı olması nedeniyle güvenlik ve stabilite adına umut vericiydi. Ancak zaman Windows'un aleyhine işledi ve pek çok güvelik açığı su yüzüne çıktı. Microsoft'un gelişmelere cevabıysa tarihin en önemli işletim sistemi güncellemerinden birisiyle oldu, "Servis Paketi 2". SP2 ile birlikte Windows XP güvensiz sulardan korunaklı bölgeye geçiş yaptı ve Vista beklentisini aşağıya çekti.

Vista'nın gelişini ise unutmak mümkün değil. Her alanda kötü performans; oyunlardan disk ve ağ performansına kadar varan kötü başarım. Vista, geniş çevrelerce Microsoft'un en büyük hatası olarak kabul edildi. Bununla beraber Vista pek çok yeni teknolojiyle Windows'u 21. yüzyılda ilerletti. Vista'nın yeni modern sürücü mimarisi işleri kernelden kullanıcı alanına kaydırarak, en ufak bir hatada sistemin çökmesinin önüne geçti. Ayrıca kullanıcı ve uygulama konularındaki izin sistemi güvenliği artırdı (UAC çok can sıksa da). Zamanla üreticilerin sürücülerini güçlendirmeleri ve Microsoft'un yamalarıyla Vista çalışılabilir bir işletim sistemi halini aldı.

2009'u bitirmeye yaklaşmışken, Microsoft yeni işletim sistemi Windows 7 ile çıkageldi. Vista'da bulunan ve şu an olgunluğa ermiş yeni teknolojilerin yanında performans ve kullanım kolaylığına önem veren Windows 7, Vista'daki hayal kırıklığını onaracak gibi gözüküyor.

Windows 7
windows-7-getirileri-yenilikleri_01-jpg

Yeni Özellikler

Yeni donanım ve geliştirilmiş güvenliğin yanısıra bu defa işletim sistemini terfi etmek için kayda değer sebepler var. Gelişmiş görselliğin getirisi yenilenen kullanıcı arayüzü ilk göze çarpacak etken olacakken, dosyaların düzenlenmesi ve paylaşımındaki kolaylıklar Windows 7'nin hanesine yazılan artı puanlardan olacak.


Kullanıcı Arayüzü Geliştirmeleri

Önceki Windows'lardan Windows 7'ye geçişte ilk izlenim yeniden tasarlanan kullanıcı arayüzü. Aslına bakılırsa büyük bölümü aynı olmakla birlikte, Microsoft bazı can alıcı noktalara el atmış, görev çubuğundan (Taskbar) başlayarak.

Yeni Görev Çubuğu (Taskbar)

14 yıldır yapılan makyaj değişikliklerinin ardından görev çubuğu farklı bir yapıya kavuştu. Klasik pencere yönetimi yanında Mac OS X'deki Dock gibi uygulama çalıştırma ve çok amaçlı kullanım sağlanmış. Açık olan uygulamaların görev çubuğunda yer almasının yanında artık en sevdiğiniz uygulamalarda Windows 7 Taskbar'da yer alacak.

windows-7-getirileri-yenilikleri_02-jpg

Ancak hepsi bununla bitmiyor. Bir dosyanın görev çubuğundaki kısayola sürüklenip bırakılmasıyla Windows bu dosyayı o uygulamayı kullanarak açıyor. İmlecin çalışan uygulamanın ikonunun üzerinde olması esnasında, çalışan uygulamanın küçük bir ekran görüntüsü izlenebiliyor. İmleci bu görüntüye taşımak o uygulamanın ekranda en öne gelmesini ve görünür olmasını sağlıyor. Pencereleri bu önizleme (thumbnail previews) resimlerinden kapamakta mümkün. 10'dan fazla açık pencere ile çalışan kişiler için yeni Taskbar (görev çubuğu) işleri oldukça kolaylaştıracak.

windows-7-getirileri-yenilikleri_03-jpg


Jump Lists

Bir başka dikkat çeken geliştirme, görev çubuğundan veya başlattan ulaşılabilen ve sık kullanılan dosyaları kullanışlı bir menüde gösteren "Jump Lists". Jump Lists destekli uygulamalar, örneğin o uygulamada en son kullandığınız dosyaları, uygulama kısayoluna sağ tıklamayla gösterecek. Ayrıca sol tuşa basarak imleci görev yöneticisinden yukarı yönde ilerletmekle de Jump Lists'e erişilebilecek. Bunu destekleyen uygulamalar kendi listelerini, en son açtığınız dosyalara göre oluşturarak gerçekleştirecekler.

windows-7-getirileri-yenilikleri_04-jpg


Yeni Kısayollar

Kısayollar en kestirmeden işi bitirdiğinden aktif olarak kullanılması gereken işletim sistemi özellikleri. Dikkat çeken en yeni kısayollar bir pencereyi ekranın en üstüne sürüklediğinizde tam ekran konumuna geçmesi, tersi durumda ekranın en altına sürüklemenizde minimize olması. Eğer pencereyi ekranın yarı büyüklüğünde istiyorsanız sağa ve sola sürüklemelisiniz.

windows-7-getirileri-yenilikleri_05-jpg

Birçok açık pencere içinde boğuldunuz ancak istediğiniz, diğerlerinin minimize olup sadece seçtiğinizin odakta kalması. Yapılması gereken açık kalmasını istediğiniz pencerenin sallanması. Bundan başka alt+tab ile kayıp pencereleri bulabilir, Windows tuşu ve 1'den 0'a kadar dizili tuşları görev çubuğunuzda yer alan ilk 10 kısayola atamanız mümkün. Kısayol kullanımı birden fazla açık uygulamada, istediğiniz uygulamayı seçmenizi de sağlayacak.

windows-7-getirileri-yenilikleri_06-jpg


Windows Gezgini (Explorer) Geliştirmeleri

Vista'dan Windows 7'ye değişiklikler ufak çapta kalsa da, sol kolonun sabit diskte ve ağ üzerinde istediğiniz klasöre geçmenizi sağlayacak şekilde açık gelmesi iyi bir gelişme. Bunun yanında sık kullandığınız klasörleri Favorilere ekleyebilir veya kullanmadığınız bölümleri saklayabilirsiniz.

windows-7-getirileri-yenilikleri_07-jpg


Ribbon

Office 2007'nin klasik menü yapısının yerini alan Ribbon umarız hoşunuza gitmiştir. Çünkü Windows 7 Ribbon'a fazlasıyla sahip çıkıyor. İşletim sistemiyle gelen uygulamalarda Ribbon menü yapısını göreceksiniz.

windows-7-getirileri-yenilikleri_08-jpg


Kütüphaneler (Libraries)

Windows Gezgini'nin bir yeniliği Kütüphaneler. Kütüphaneleri, bilgisayarın farklı yerlerindeki benzer veri yapılarını bir arada tutan mağazalar gibi düşünebilirsiniz. Bu yapının avantajı, dosyalarınızı tek bir yerden organize etmek. Çünkü uygulamalar için bu yapı normal bir klasör gibi gözüküyor.

windows-7-getirileri-yenilikleri_09-jpg

Müzik Kütüphanesi
windows-7-getirileri-yenilikleri_10-jpg


DirectX 11

Eğer oyunlarla ilgiliyseniz DirectX 11 hakkında bu üç maddeden haberdar olmalısınız. İlk olarak DirectX 11 Windows Vista ve Windows 7 için var olacak (XP için destek sunulmayacak). İkincisi DirectX 11, DirectX 10 uyumlu grafik kartlarıyla geriye dönük uyumlu olacak. Eğer bir oyun yeni API'ye gereksinim duyuyor olsa da eski GPU'larda da çalışacak, tabi ki performanstan bahsetmeye gerek yok. Üçüncü ve son olarak bu en yeni DirectX'in donanımsal mozaikleme (hardware tessellation) desteği verecek olması. Bu sayede GPU daha karmaşık (ve iyi gözüken) parçalarla resmi dolduracak. Sonuç, kavisli cisimlerde DirectX 11 uyumlu bir GPU ile daha iyi bir görüntü elde etmek olacak.

DirectX Compute

General-purpose GPU computing (GP-GPU), oyun dışı kullanım amacıyla grafik gücünün diğer alanlarda kullanılması anlamına geliyor. Günümüzün modern ve paralel GPU'ları animasyonların render sürecini, RAW'dan TIFF'e dönüşümü, H.264 video kodlamayı GP-GPU teknolojisi ile kolaylaştırıyor.

Ancak bugüne kadar, ekran kartının hesaplama gücünden faydalanmak için sahip olduğunuz GPU markasına özel kodlanmış uygulamalara gereksinim duyuluyordu. DirectX Compute (rekabet ettiği OpenCL ile birlikte) getirisiyse, sisteminizde bulunan AMD, Intel veya Nvidia işlemcinin üreticisinden bağımsız olarak ortak bir arayüz yaratması.


Dokunma

Tablet PC'ler bu iş için ortalıklarda epeyce dolaştı. Ancak Windows işletim sistemleri içinde Windows 7, aktif olarak dokunma desteği veren ilk Windows sürümü. Son günlerde Windows 7 uyumlu dokunmatik LCD'ler arka arkaya duyurulmaya başlandı.

KategoriMicrosoft Bölümüne
KullanıcıEditör Ekibi tarafından
Eklenme Tarihi2009-10-23 14:03:54 tarihinde eklendi

Donanım
Cep Telefonu

İnternet

Oyun
Popüler

Gezgin

Linux
Microsoft

Mobil

Lady
Otomobil

Yazılım

Konsol
Basın Bülteni

Duyurular


Diğer Gelişmeler: