Ubuntu 8.04 LTS Beta Hazır

Ubuntu'nun her altı ayda bir yeni sürümü çıkıyor. Bu sürümler 18 ay boyunca günlük bazda güvenlik yamaları ve kritik hatalara karşı yama paketleriyle destekleniyor. Şu an için en güncel sürüm Ubuntu 7.10 (Gutsy Gibbon), 18 Ekim 2007'de çıkartıldı (2009'a kadar destek verilecek). Bunun yanında Long Term Support (LTS - Uzun Vadeli Destek) sürümlerde var. Bu sürümlerin masaüstü versiyonları üç sene, sunucu versiyonları beş seneye kadar destekleniyor. Önümüzdeki LTS sürümü 8.04 (Hardy Heron) olacak. İşletim sisteminin stabil halinin çıkış tarihi Nisan 2008 olarak belirtiliyor. Bundan sonraki LTS sürümü ise Ekim 2008 çıkış tarihli 8.10 (Intrepid Ibex) olacak.

3486

applications-menu-jpg

Dört Alpha sürümünün ardından Ubuntu 8.04 LTS (Long-Term Support) beta çıkartıldı. Kod adı "Hardy Heron" olan 8.04 LTS kullanım alanına göre iki farklı sürümde geliyor: masaüstü ve sunucu. Linux tabanlı dağıtım dahili olarak günlük kullanıma yönelik pek çok uygulamayla geliyor.

Ubuntu'nun kurulumu Wubi installer ile yapılabiliyor. Yeni bir kurulum arayüzü olan Wubi, Windows-tabanlı bir yükleyici olarak Ubuntu'nun kurulup kaldırılmasını Windows uygulamaları gibi yapabiliyor. Bu yolla Ubuntu Windows'un içine kuruluyor. Bu yöntemle kurulumda disk üzerinde atanmış bir bölüm olmasına gerek duyulmuyor ve mevcut bootloader etkilenmiyor. Kullanıcılar tam kuruluma eşdeğer dual-boot açılış elde edebiliyorlar. Wubi ile kurulum, Ubuntu'nun, sabit diskte ayrı bir bölüm açmadan denenmesi için öneriliyor.

Bilgi İçin: Ubuntu

KategoriLinux Bölümüne
KullanıcıEditör Ekibi tarafından
Eklenme Tarihi2008-03-22 13:05:48 tarihinde eklendi

Donanım
Cep Telefonu

İnternet

Oyun
Popüler

Gezgin

Linux
Microsoft

Mobil

Lady
Otomobil

Yazılım

Konsol
Basın Bülteni

Duyurular


Diğer Gelişmeler: