Küba Kendi Linux İşletim Sistemine Geçiyor

Küba'nın kendi Linux dağıtımı Nova, Başkent Havana'da tanıtıldı. Küba, kendi Linux dağıtımı Nova'yı ülkede yaygınlaştırmak ve Microsoft işletim sistemiyle programlarının kullanımını ortadan kaldırmak istiyor. Hükümet yetkilileri, Amerikan güvenlik birimlerinin Microsoft firmasının yazılım kodlarına erişim izninin olduğunu ve Microsoft yazılımlarının risk oluşturabileceğini iddia ediyorlar.

Bir Küba vatandaşının Microsoft ürünü satın alabilmesiyse ayrı bir dert. Amerika'nın Küba'ya uyguladığı ambargo nedeniyle Kübalılar Microsoft ürünlerini yasal olarak alıp kullanmakta zorluk çekiyorlar. İletişim Bakanı Ramiro Valdes (ayrıca ülkenin özgür yazılıma geçmesi için kurulan komisyona başkanlık ediyor) bilgi teknolojisi üzerinde hakimiyete sahip olmanın önemli bir olay olduğunu belirtiyor.

kuba-kendi-linux-isletim-sistemine-geciyor_01-jpg

Üniversite Dekanı Hector Rodriguez'e göre 5 yıl içerisinde ülkenin Linux'a geçişi yüzde 50'yi aşacak. Ülkede bilgisayar satışlarının geçen sene başladığı göz önünde bulundurulursa şuan için yüzde 20'lik Linux kullanımı Kübalı yetkilileri sevindiriyor. Linux hem ücretsiz hem de kullanım alanına göre kodunu modifiye etmek mümkün.

Hector Rodriguez, özel uygulamaların kara delik ve tehlikeli kodlar içerebileceğini ancak özgür yazılımlarda böyle bir sorun olmadığını belirtti. Ayrıca, güvenlik şüphelerinin yanında özgür yazılım felsefesinin Küba'nın dünya görüşüne çok daha uyumlu olduğunu da sözlerine ekledi.

KategoriLinux Bölümüne
KullanıcıEditör Ekibi tarafından
Eklenme Tarihi2009-02-13 20:00:44 tarihinde eklendi

Donanım
Cep Telefonu

İnternet

Oyun
Popüler

Gezgin

Linux
Microsoft

Mobil

Lady
Otomobil

Yazılım

Konsol
Basın Bülteni

Duyurular


Diğer Gelişmeler: