Kadın ve Erkeklerin Kredi Kartı Kullanımı

MasterCard tarafından altı ayda bir düzenlenen MasterIndex Araştırması'nın Ağustos 2008 verilerinden çıkan sonuçlar kadın ve erkeklerin kredi kartı kullanımı, tasarruf ve tüketim yapma eğilimlerini belirledi. Ev, otomobil, eğitim ve sağlık harcamaları hem kadınlar hem erkekler için en önemli dört harcama kategorisi olarak öne çıkıyor.

Oranlar karşılaştırıldığında erkeklerin ellerine geçen fazladan para ile işlerine yatırım yapmayı kadınlara oranla daha fazla tercih ettiği, kadınların ise ağırlıklı olarak ev almayı, eğitimlerine, sağlıklarına yatırım yapmayı, altın almayı ve alışveriş yapmayı tercih ettiği görülüyor. Araştırmaya göre kadınlar, semt pazarı, manav ve doktorda da kredi kartı kullanmayı isterken, erkekler trafik cezası, araba taksidi ve noter harcamalarını kredi kartı ile yapmak istiyor.

40.000 YTL’Yİ DEĞERLENDİRME CİNSİYET (%)
Kadın Erkek
Ev/Daire 41 33
Otomobil 23 23
Eğitim 23 17
Sağlık 21 15
Altına yatırırım 17 8
Gezi/Eğlence/Tatil 12 11
Tasarruf 12 10
Alışveriş 14 6
Yeni iş kurarım 6 13
Beyaz eşya 9 8
İşimi geliştiririm 5 10
Elektronik eşya 10 6
Hisse senedi/Tahvil 2 2
Baz 500 500


Erkekler Kredi Kartlarını Kadınlardan Daha Sık Kullanıyor

MasterIndex Araştırması'ndan çıkan yanıtlara göre, erkekler kadınlara oranla daha sık kredi kartı kullanıyor. Kadınlar ayda ortalama 7.2 kere kredi kartlarını ceplerinden çıkarırken, erkeklerde bu rakam 9'a çıkıyor. Kadın erkek farkı kredi kartı sahipliğinde de kendini hissettiriyor. Kredi kartı sahibi olan kadınların oranı yüzde 47 iken erkeklerin yüzde 61'inde kredi kartı bulunuyor. Banka kartı sahipliğinde erkekler yine lider konumda. Banka kartı sahibi olan erkeklerin oranı yüzde 72 iken kadınlarda bu oran yüzde 53.8'de kalıyor.

01-_kredi_karti-jpg

Konu kredi kartında biriken puanlara geldiğinde, erkekler kredi kartlarında biriken puanları hemen harcamayı tercih ederken kadınlar bu puanları biriktirerek bir ihtiyaçlarını karşılamayı tercih ediyor. Kadınları ve erkekleri buluşturan ortak nokta ise, kredi kartı tercihlerinde her iki cinsiyetin de öncelikle güven duydukları bankanın kredi kartına sahip olmayı tercih ediyor olmaları.

KategoriBasın Bülteni Bölümüne
KullanıcıEditör Ekibi tarafından
Eklenme Tarihi2008-09-30 08:12:50 tarihinde eklendi

Donanım
Cep Telefonu

İnternet

Oyun
Popüler

Gezgin

Linux
Microsoft

Mobil

Lady
Otomobil

Yazılım

Konsol
Basın Bülteni

Duyurular


Diğer Gelişmeler: